Bize Ulaşın: 00 90 (212) 217 33 67 / 68/ 69

"Tahvil ve Yatırım Fonları vadeleri boyunca ve zaman içerisinde değişen derecelendirme notları alım-satım işlemlerini artırırken bunun temel sebebi, genellikle portfolyo yöneticilerinin belirli bir derece kategorisini yatırım bantı olarak görüp, derecesi yükselen ya da azalan menkul kıymeti satarak yerine yatırım seviyesine uygun menkul kıymeti satın almalarıdır."

Kredi Notu Neden Değişir

Kredi Derecelendirmesi Nedir? Ne Degildir?

1- Kredi Derecelendirmeleri, Kredi Riskleri hakkındaki fikirlerin ifade edilmesidir.

Kredi derecelendirmeleri,kredi riski hakkında SPK tarafından yetkilendirilmiş bir derecelendirme kuruluşu tarafından yayınlanan görüş ifade eden raporlardır. Bir rating raporu özellikle tahvil ihracı yapan ( kamu yada özel şirketlerin, belediyelerin, fonların,vb) yükümlülüklerini zamanında yerine getirebilme ve sorumluluklarını  karşılayabilmek için   istekliliğini ve yeteneği hakkındaki görüşleri ifade ederler. Kredi derecelendirmesi, ayrıca, bir ihracın kredi niteliği hakkında bulunduğu sektörü ve yerel koşullar göz önünde bulundurularak  ihraç edilen enstrümanın kredi niteliği  hakkındaki fikirlerdir.

Derecelendirmeler, kredi niteliğinin garantileri gibi görülmemelidir ve al yada sat emri veren yatırım danışmanlık raporu değildir.

2- Kredi Derecelendirmeleri ileriye dönüktür ve sürekli gelismektedir.

Kredi derecelendirme analizinin anahtar bileseni tarihsel veri degerlendirmesiyken, derecelendirme fikirleri ileriye dönük tasarlanmistir. Baska ifadeyle, derecelendirme sadece günümüz durumunu dikkate almayip, ayrica gelecekteki olaylarin kredi riski üzerindeki olasi etkilerinide dikkate almaktadir. Yapısal değişimler ve uygulamalar, kararlar, yatırımlar, teşvikler, fon girişleri, şirket birleşmeleri, bölgesel afet ve depremlerin, sağlık sorunları, toplumsal değişim ve hareketlilik geleceğe dair değişimlerin temel faktörlerinden bazılarıdır ve bu türden faktörler sektörü ve şirketleri görünüm ve rating notunu etkileyebilecektir.

Ayni zamanda, derecelendirmeler duragan degildir. Eger kredi niteligi değişirse, derecelendirme fikirleri değişebilir. Değişimin kaynağı şirket içi gelişmelerden ya da dışsal faktörlerden kaynaklanabilir.

 

SCORING =/=RATING

 

3-  Karşılaştırılabilir Olması,

TCR rating hizmeti ulusal ve uluslar arası piyasalarda çok hızlı algılanabilir olması için ortak bir dil geliştirmek için rating skalaları geliştirilmiştir.  Sektörel farklılık, finansal büyüklük farklı olmasına rağmen ortak bir dil ile anlaşılabilir rating raporları sunulmaktadır.

 

 

4- Kredi Derecelendirmesi Ne Değildir?

TCR  kredi derecelendirmeleri bir yatırımın değer ya da uygunluğunu göstermesi için hazırlanmıyor. Nitelik saptamasıdır ve  kredi niteligi hakkindaki fikirlerdir. Kredi derecelendirmeleri, piyasa degeri ve fiyat dalgalanmalari gibi performans faktörlerini ölcmez ve acikca ya da kapali sekilde sunlari adres göstermez:

  • Yatırımcıların,  ilgili enstrümanı almalı,  satmalı ya da tutmali şeklinde yorum içermez
  • Belirli bir yatırımcı enstrümanı belirli bir yatırımcı ya da yatırımcı grubu icin uygundur yada uygun değildir.
  • Belirli bir yatırımın beklenen geri dönüsü için geleceğe ait garanti içermez
  • Yatırım enstrümanının piyasa değeri zaman içerisinde sabit kalacak şeklinde görüş ifade etmez.

“ Yüzde yüz borç geri ödeme yeteneğini göstermez, birçok faktörler göz önünde bulundurularak en güçlüden en zayıfa kredi niteliklerin sınıflandırmasıdır.”

    

бесплатные курсы интернет маркетингаклика цена яндексmoscowpr акции это
Haberlerimiz İçin Abone Olabilirsiniz.

exhibition stand turkey tüp bebek ankara seo hizmeti
Arabulucuk Sertifikası Programı